Şile’de Bir Gün Nasıl Geçer? – Neler Yapılır?

Şile’de Bir Gün Nasıl Geçer? – Neler Yapılır?

Şile, özellikle İstanbul’da yaşayan kişilerin kalabalık ve stresten kaçış noktasıdır. Yemyeşil atmosferi, şelaleleri ve masmavi denizi ile ünlü bölge, eğlenceli bir tatilin kapılarını aralıyor. Şile’de bir gün nasıl geçer? Sorusuna yanıt aramaksa benzersiz bir maceraya dönüşüyor.
Şile’de neler yapılır, nereler gezilir, nasıl eğlenilir ve ne yenir sorularına cevap ararken keşfetmenin güzelliğini fark edecek ve her fırsatta buraya geleceksiniz. Güne lezzetli bir kahvaltı ile başlamak ise Şile’de olmanın ayrıcalıklarından biridir.

İsterseniz günübirlik Şile turları, isterseniz konaklamalı gezilerle bölgeye gelin fark etmez.  Her iki durumda da Abant’a doyamayacak, tekrar tekrar geleceksiniz.

 
 

 

Şile’nin Özel Kahvaltı Servisi!

Şile programının olmazsa olmazlarındandır köy kahvaltısı… Güne ilk olarak organik lezzetlerinin tadına bakılarak başlanır ve yemyeşil bir ortamın keyfi yaşanır. Sabahın ilk saatleri bu bölgede adeta bir ritüeldir. Bu sebeple sadece kahvaltıya özel yerler vardır.

Şile kahvaltı yerleri, misafirlerine birbirinden lezzetli ballar, reçeller, peynirler ve yumurtalar sunarken bölgenin yöresel tatlarını da ihmal etmemektedir. Örneğin özel ekmekler ve bölgenin toprağında yetişen sebzeler sofranın başkahramanlarıdır.

Şile’nin Doğal Yerlerini Gezin!

Şile’de kültür turizminden çok doğal güzellikleriyle nam salmış bir bölgedir. Bu sebeple de gezinin büyük bir bölümü doğal güzelliklere ayrılmaktadır. Plajlar kuşkusuz zamanın en büyük bölümünü kapsamaktadır. Daha sonra ise trekking turlarıyla şelale ve göl keşfine çıkılır, bölgenin geçmişini öğrenmek içinse Papazın çeşmesi, Lahit mezar ziyaret edilir.

 
 

 
Gezilecek bölgeler:

 • Şile evleri
 • Sarıkavak kalesi
 • Heciz kalesi
 • Yeşil vadi
 • Hanımsuyu çeşmesi
 • Osmanlı hamamı
 • Kilise kalıntısı
 • Lahit mezar
 • Papazın çeşmesi
 • Değirmençayırı şelalesi
 • Hacıllı şelalesi bunlardan bazıları.

Turunuzun alanını genişletmek içinse belli alternatif adreslere uğrayabilirsiniz. Ağva, Riva ya da Polonezköy ideal bir seçim olacaktır. Buraları gezerek tarihi mekanları da görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Trekking Yapın!

Şile’yi en doğru şekilde tanımak ve hak ettiği şekilde gezmenin en keyifli yollarından biridir trekking. Hem parkurların zor olmaması hem de çok güzel alanların ziyaret edilmesi aynı zamanda Şile’nin en iddialı yönünü oluşturmaktadır. Trekking parkurları özelliklerine göre bazen 3 saatlik bir yürüyüş mesafesindedir bazense 1 gün boyunca devam eder. Hangisini seçeceğiniz ise size kalmış.

Trekking destinasyonları;

 • Değirmençayırı Şelalesi
 • Şarlak Şelalesi
 • Onbir Göller Vadisi

Deniz Mahsulleri ile Donatılmış Sofralar

Karadeniz’in en güzel köşesinde yerini alan Şile, deniz mahsullerinden oluşan lezzetleriyle misafirlerini gurme macerasına çıkarıyor. Karadeniz’in hırçın sularında yetişen balıklar arasında ise istavritten kalkana kadar pek çok çeşit yer alıyor. Salata ve meze çeşitlerinde ise lakerda ve ahtapotla hazırlanan özel spesiyaller öne sürülüyor.

 
Şile’nin yöresel lezzetleri bu kadarla sınırlı değil elbet. Kırmızı ve beyaz etle hazırlanan bölgeye özgü yemekler ile bir anlamda Şile’nin hikayesini anlatıyor. Palamut köftesi, kaymaklı dolma, kabaklı börek ve çok daha fazlası burada sizleri bekliyor.

Ağaçların Altında Uyumak!

Şile, deniz ve ormanı aynı kare içinde buluşturmayı başarmış ender mekânlardan biridir. Masmavi denizi izleyerek uykuya dalmak ve gözlerinizi açtığınızda ağaçların salınmasını izlemek benzersiz bir deneyim olacak.

Şile otelleri de tüm bu hayallerini gerçekleştirmek için dizayn edilmiş. Ayrıca spor salonu, havuz, spa merkezi ve masaj bu otellerde sunulan hizmetler arasında yerini alıyor. Keyifli bir tatil geçirmek için otelinizi seçin ve yerinizi önceden ayırtın…

Şile Otel

Şile Tatil

14 Kasım 2017, Salı

Haber/Blog Kategorileri

Şile Otel
Şile Otel
Çavuş Mahallesi, Üsküdar Cd. No: Şile/İstanbul
Telefon : 55555555555